#515kilometrOdry
Tu gdzie Bóbr wpada do Odry
- 516 kilometr Odry
RZEKA BÓBR
Bóbr jest lewym dopływem Odry. Nazwa notowana z roku ok. 1000 - Bober. Nazwa identyczna z nazwą zwierzęcia rzecznego ponieważ... w zwyczaju indoeuropejskim było nadawać rzekom nazwy silnych zwierząt.
Bóbr obok Nysy Kłodzkiej jest najważniejszym i najobfitszym w wodę dopływem Odry powyżej Warty. Jego długość biegu to ok 272 km. Wypływa na wysokości 780 m npm. jako górski potok. Spływa ze wschodniego krańca Karkonoszy.
Szerokość dolin tej rzeki wynosi odpowiednio:
WARTO WIEDZIEĆ:
- przy kanale Dychowskim zlokalizowanych jest ok 70 skrzynek geocachingowych (więcej o tej #mikroprzygodzie poszukiwania ukrytych skrzynek możesz przeczytać TUTAJ
- Bóbr przepływa między innymi przez miejscowości: Lubawka, Kamienna Góra (na wysokości ul. Bohaterów Getta wpływa rzeka Zadrna ), Marciszów, Janowice Wielkie, Jelenia Góra, Wleń, Lwówek Śląski, Bolesławiec, Leszno Górne, Szprotawa, Małomice, Żagań, Nowogród Bobrzański, Dychów
- dawne ujście Bobru przebiegało na 515km Odry, tam gdzie dziś zwykło się mówić o starym kanale Odry. Nad rzeką przebiegała kładka którą można było przejść na teren pierwszego grodu miasta (dziś stoi tam ruina dawnego dworu i bunkry).
Górny fragment rzeki cechuje się szybkim nurtem i żwirowym dnem. Napotkamy tu m. in.: pstrąga potokowego, brzanę oraz klenia. Jednak najbardziej pospolita na tym odcinku, jak i na prawie całej długości lubuskiego fragmentu Bobru, jest wszędobylska płoć. Przed Żaganiem można spotkać również lipienia, który dochodzi w dół aż do ujściowego fragmentu rzeki.
Odcinek Bobru od ujścia Kwisy do mostu kolejowego linii Żagań - Szprotawa uznany jest za krainę ryb łososiowatych. Można tutaj wędkować wyłącznie na przynęty sztuczne i roślinne. Nawet w tak sporym mieście, jakim jest Żagań wyciągnięcie dużego pstrąga potokowego i dorodnego lipienia nie należy do rzadkości. Tutaj często można obserwować wędkarzy łowiących metodą muchową. Odcinek ten jest również jednym z najbogatszych w zanikającą w naszych wodach brzanę.
W miejscowości Krzywa, rzeka rozdziela się na wybetonowany Kanał Dychowski o długości 20km prowadzący do elektrowni szczytowo -pompowej w Dychowie i tzw. "Stary Bóbr". O wiele ciekawszy przyrodniczo jest oczywiście drugi ciek. Rzeka staje się tu nieco wolniejsza i szeroka na kilkadziesiąt metrów. Ten fragment Bobru obfituje w płoć i jazia (osobniki o wadze nawet 2,5 kg). Można tu spotkać również pstrąga potokowego (często okazy niemal 3 kg), którego stado uzupełnia kilka pobliskich dopływów.
NAJBOGATSZE UJŚCIE
Poniżej Dychowa sięga cofka pobliskiego zbiornika w Raduszcu Starym (PZW) o powierzchni 250 ha i średniej głębokość 2-3 m. Miejsce to obfituje w dorodną płoć, leszcza, klenia. Nie brakuje tam też okonia, szczupaka i sandacza. Ponadto można spotkać brzanę, a nawet lipienia.
Ujściowy fragment rzeki, umocniony kamiennym narzutem, o długości ok. 3,5 km poniżej zapory powszechnie uważany jest za najbogatszy gatunkowo i ilościowo w ryby odcinek spośród wszystkich rzek naszego regionu. W dużym zagęszczeniu występuje tu piękna płoć, leszcz, boleń, jaź, brzana i kleń. Na tarło wstępuje tam troć wędrowna, certa i minóg rzeczny. Stałym bywalcem jest również szczupak, okoń, a w okolicach samego ujścia do Odry - sandacz. Napotkać można także świnkę, a sporadycznie nawet pstrąga potokowego.
KONTAKT
+48 605 603 147
515kilometr@gmail.com
site developement: ROBOTICKET
KONCEPT © 2023r. Stowarzyszenie515